ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի պատգամավորների պալատի փոխնախագահ Յան Բարտոչեկի հրավերով մարտի 8-ին եռօրյա պաշտոնական այցով մեկնել է Չեխիա:
Պատվիրակության կազմում են ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը եւ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Հրայր Թովմասյանը:
Խորհրդարանական պատվիրակությունը մարտի 9-ին կմասնակցի Չեխիայի պատգամավորների պալատի միջնորդությունների հարցերով հանձնաժողովի հովանու ներքո անցկացվելիք «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» խորագրով ցուցահանդեսի պաշտոնական բացմանը, որտեղ հայկական պատվիրակության ղեկավարը հանդես կգա ելույթով: Նույն օրը ԱԺ պատվիրակությունը կհանդիպի Չեխիայի պատգամավորների պալատի փոխնախագահ Յան Բարտոչեկի հետ:
Մարտի 10-ին ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Պրահայի Կարլի համալսարանում «Ցեղասպանության հանցագործություն. իրավական եւ քաղաքական ասպեկտները» խորագրով գիտաժողովին հանդես կգա ելույթ-դասախոսությամբ: Նախատեսվում է հայ խորհրդարանականների հանդիպումը Չեխիայի սենատի փոխնախագահ Զդենեկ Շկրոմախի հետ:

On March 8 at the invitation of the Vice President of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic Jan Bartosek the delegation led by the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov left for the Czech Republic on three-day official visit.
The deputy of the ARF Faction Artsvik Minasyan and the Chief of Staff, General Secretary Hrayr Tovmasyan are in the delegation.
On March 9 the parliamentary delegation will take part in the official opening of the exhibition entitled “Armenian Genocide : Front Page Coverage in the World Press ” to be held under the auspice of the Committee on Petitions of the Chamber of Deputies of the Czech Republic, where the Head of the Armenian Delegation will deliver a speech. On the same day the NA Delegation will meet with Jan Bartosek, the Vice President of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic.
On March 10 the NA Vice President Eduard Sharmazanov will deliver a speech-lecture at the conference entitled “Crime of Genocide: Legal and Political Aspects” in Charles University. The Armenian parliamentarians’ meeting with Zdeněk Škromach, the Vice President of the Czech Senate is scheduled.