ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի պատգամավորների պալատի փոխնախագահ Յան Բարտոչեկի հրավերով մարտի 8-ին եռօրյա պաշտոնական այցով մեկնել է Չեխիա:
Պատվիրակության կազմում են ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը եւ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Հրայր Թովմասյանը:
Խորհրդարանական պատվիրակությունը մարտի 9-ին կմասնակցի Չեխիայի պատգամավորների պալատի միջնորդությունների հարցերով հանձնաժողովի հովանու ներքո անցկացվելիք «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» խորագրով ցուցահանդեսի պաշտոնական բացմանը, որտեղ հայկական պատվիրակության ղեկավարը հանդես կգա ելույթով: Նույն օրը ԱԺ պատվիրակությունը կհանդիպի Չեխիայի պատգամավորների պալատի փոխնախագահ Յան Բարտոչեկի հետ:
Մարտի 10-ին ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Պրահայի Կարլի համալսարանում «Ցեղասպանության հանցագործություն. իրավական եւ քաղաքական ասպեկտները» խորագրով գիտաժողովին հանդես կգա ելույթ-դասախոսությամբ: Նախատեսվում է հայ խորհրդարանականների հանդիպումը Չեխիայի սենատի փոխնախագահ Զդենեկ Շկրոմախի հետ:

8 марта делегация, возглавляемая вице-спикером НС Э.Шармазановым, по приглашению заместителя председателя Палаты депутатов Парламента Чешской Республики Яна Барточека с трехдневным официальным визитом отбыла в Чехию.
В составе делегации – депутат фракции АРФД А.Минасян и руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС Г.Товмасян.
9 марта парламентская делегация примет участие в официальном открытии под эгидой Комиссии по вопросам ходатайств Палаты депутатов Чехии выставки под девизом “Освещение Геноцида армян на первых полосах мировой прессы”, на котором выступит   глава армянской делегации. В тот же день делегация НС встретится с заместителем председателя Палаты депутатов Чехии Яном Барточеком.
10 марта вице-спикер НС Э.Шармазанов в пражском Карловом университете выступит на научной конференции с лекцией “Преступление геноцида: правовые и политические аспекты”. Предусматривается встреча армянских парламентариев с вице-председателем Сената Чехии Зденеком Шкромахом.